Jakie i kiedy włączyć światła w samochodzie?

Światła samochodowe należą do niezbędnego wyposażenia każdego pojazdu, a ich główną funkcją jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Ze względu na spełniane role, reflektory dzielimy na kilka grup. Niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć temat różnego typu świateł samochodowych, a także ich zakupu.

Kiedy włączamy światła przeciwmgielne?

Światła przeciwmgielne możemy zaliczyć do kategorii świateł drogowych, w które zgodnie z obowiązującym nas prawem powinien być wyposażony każdy samochód. Z tego też powodu, aby uniknąć nie tylko wysokich mandatów czy punktów karnych, ale przede wszystkim zminimalizować ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku, należy zadbać o ich uruchomienie. Pozostaje jednak kluczowe pytanie – kiedy światła przeciwmgielne powinny być włączone? Jak sama nazwa wskazuje, gwarantują one lepszy poziom widoczności w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, do których możemy zaliczyć przede wszystkim mgłę.

Jakie żarówki do świateł przeciwmgielnych wybrać, aby cieszyć się najwyższej jakości światłem, wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia i szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, ale zarazem atrakcyjną ceną? Najlepsze żarówki samochodowe do tego rodzaju świateł stanowią oczywiście żarówki halogenowe, stanowiące o wiele praktyczniejszą alternatywę dla tych tradycyjnych. Cieszą się one coraz większą popularnością wśród kierowców z całego świata. Żarówka do świateł przeciwmgielnych powinna gwarantować przejrzysty widok, w skrajnych przypadkach samego pobocza, bez względu na panujące na zewnątrz warunki pogodowe, aby zapewnić bezprecedensowe bezpieczeństwo podróży.

Kiedy włączamy światła przeciwmgielne tylne?

Jeśli chodzi o tylne światło przeciwmgielne, w tym przypadku możemy mieć do czynienia z pięcioma konfiguracjami. Zgodnie z obowiązującym nas prawem muszą być one rozmieszczone symetrycznie na wysokości minimum 25 cm od jezdni i nie wyżej niż 100 cm.

Prawnie uregulowane jest również włączanie tylnych świateł przeciwmgłowych. Możesz włączyć je dopiero wówczas, gdy widoczność w terenie spada poniżej 50 metrów, czyli jedynie w przypadku naprawdę złych warunków pogodowych. Światła przeciwmgielne umieszczone z tyłu samochodu powinny zostać włączone również podczas intensywnych opadów. Światło tylne przeciwmgielne świeci wyraźnie jaśniej niż światła stopu, co w przypadku dobrej widoczności, może powodować oślepienie lub dekoncentrację innych kierowców za pojazdem.

Światła przeciwmgielne przednie i światła przeciwmgłowe tylne
Światła przeciwmgielne przednie

Kiedy włączamy światła przeciwmgielne przednie?

Użytkowanie świateł przeciwmgielnych przednich nie jest jak ściśle określone przez polskie prawo ruchu drogowego, jak ma się to w przypadku tych tylnych. Należy je włączyć w momencie, gdy w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych widoczność na drodze spadnie do takiego stopnia, w którym jazda zostanie uniemożliwiona. Uwaga! Warto również wspomnieć, iż przepisy pozwalają na włączanie świateł przednich na drodze krętej, bez konieczności panowania warunków ograniczonej widoczności.

Kiedy włączamy światła mijania?

Kolejnym typem świateł drogowych, z jakim spotkamy się w samochodach, są światła mijania. Na samym początku należy zaznaczyć, iż muszą być one włączone przez cały czas jazdy od zmroku do świtu, gdy widoczność jest znacznie ograniczona. Światła mijania pełnią dwie zasadnicze funkcje – odpowiadają zarówno za oświetlanie drogi, znajdującej się przed autem, jak i oświetlanie pojazdu w trakcie podróży. Dzięki temu, Twój samochód i inne pojazdy, poruszające się po jezdni w tym samym czasie, są lepiej widoczne, co minimalizuje ryzyko wypadku.

Światła mijania są zamontowane z przodu pojazdu, a ich barwa jest zawsze biała. Jako ciekawostkę warto dodać, że światła mijania ustawione są w sposób asymetryczny – w przypadku państw, gdzie obowiązuje ruch prawostronny, intensywniej oświetlają prawą stronę ulicy. Jeśli chodzi natomiast o zasięg świateł mijania, możemy określić go jako stosunkowo niewielki, w porównaniu do zasięgów, jakimi charakteryzują się inne rodzaje oświetlenia samochodowego.

Jakie żarówki do świateł mijania staną się najodpowiedniejszym rozwiązaniem? Pamiętaj, że jeśli chcesz wybrać dobre żarówki samochodowe, powinieneś postawić na te halogenowe. Żarówka do świateł mijania powinna gwarantować optymalny poziom intensywności oświetlenia tak, aby zarówno skutecznie oświetlać drogę, ale jednocześnie nie oślepiać innym uczestników ruchu.

Światła do jazdy dziennej a mijania

Zasadnicza różnica pomiędzy światłami do jazdy dziennej a światłami mijania polega na tym, że te pierwsze przeznaczone są jedynie do jazdy od świtu do zmroku. Do ich głównych zadań należy zapewnienie lepszej widoczności naszego samochodu dla innych kierowców. Wyróżnia je także o wiele mniejszy poziom intensywności oświetlenia, niż ma się to w przypadku świateł mijania.

Światła drogowe a światła mijania

Światła drogowe w przeciwieństwie do świateł mijania odznaczają się o wiele dłuższym zasięgiem, mogącym sięgać nawet 200 metrów. Ze względu na wysoką intensywność oświetlenia, światła drogowe nie mogą być używane w dzień, a jedynie po zmroku. Znajdują one swoje zastosowanie również wtedy, gdy jeden z kierowców chce ostrzec pozostałych uczestników ruchu przed zbliżającym się lub zaistniałym niebezpieczeństwem.

Jak i kiedy włączyć światła w samochodzie?
Światła drogowe a światła mijania

Kiedy włączamy światła pozycyjne?

Światła pozycyjne są obowiązkowym wyposażenie każdego pojazdu silnikowego. Symbol świateł pozycyjnych stanowią dwa reflektory zwrócone do siebie tyłem, wysyłające po trzy wiązki światła w przeciwnych kierunkach. Kiedy używamy świateł pozycyjnych? Tego rodzaju oświetlenie zewnętrzne włączamy wówczas, gdy mamy do czynienia z awarią pojazdu, kolizją lub wypadkiem drogowym.  Na jakie żarówki do świateł pozycyjnych się zdecydować? Najlepsze żarówki samochodowe w tym przypadku to takie, które emitują możliwie jak najintensywniejsze światło, aby skutecznie poinformować o zaistniałej sytuacji pozostałych kierowców.

Światła pozycyjne a postojowe

Na samym początku trzeba zapamiętać, że światła postojowe nie należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Stanowią jedynie oświetlenie dodatkowe i według obowiązujących przepisów mogą być stosowane w autach, których długość nie przekracza 6 m, natomiast szerokość 2 m. Jak sama nazwa wskazuje, znajdą one swoje zastosowanie podczas postoju pojazdu. Sprawdzą się w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub po zmroku.

Kiedy włączamy światła drogowe?

Kiedy używać świateł drogowych? Mogą być uruchomione wtedy, gdy na drodze panują niekorzystne warunki oświetleniowe, utrudniające poruszanie się autem. Co więcej, światła drogowe mogą stać się również alternatywą dla świateł mijania na nieoświetlonych drogach. Kierowca musi jednak uważać, aby intensywne oświetlenie nie rozpraszało innych uczestników ruchu, w tym kierujących pojazdami, rowerzystów czy pieszych. Jeśli chodzi natomiast o symbol tego rodzaju oświetlenia, jest to niebieska ikona reflektora z poziomymi liniami.

Jakie żarówki do świateł drogowych będą najlepsze? Tak samo jak i w poprzednich przypadkach, chcąc wybrać dobre żarówki samochodowe, postaw na halogeny.

Dodatkowe światła drogowe a przepisy

W obowiązującym nas kodeksie ruchu drogowego, nie znajdziemy dokładnie sprecyzowanych przepisów, określających zasady montażu dodatkowych świateł drogowych. Musimy jednak pamiętać, aby były one umieszczone z przodu samochodu, nie mogąc jednocześnie znajdować się zbyt blisko krawędzi pojazdu. Samochód może być wyposażony w maksymalnie dwa dodatkowe światła drogowe, mogące włączać się równocześnie wraz z tymi obowiązkowymi lub parami.

Mandat za brak świateł

FAQ 

Kiedy włączyć światła mijania na egzaminie?

Zgodnie z obowiązującym nas prawem drogowym, kierowcy podczas egzaminu na prawo jazdy są zobligowani do posiadania włączanych świateł mijania przez cały okres jazdy. Na szczęście w obecnych czasach, większość modeli samochodów wyposażonych jest w funkcję automatycznego włączania tego rodzaju świateł, tuż po uruchomieniu silnika.

Co grozi za brak świateł mijania?

Posiadanie włączonych świateł mijania stanowi obowiązek kierowców, poruszających się po polskich drogach. Z tego też powodu, za nieprzestrzeganie tego przepisu grożą surowe mandaty. W przypadku jazdy bez świateł mijania od zmierzchu do świtu jest 200 złotych oraz 4 punkty karne, natomiast w przeciwnym razie – 100 złotych i 2 punkty karne.

Ile jest świateł mijania w aucie?

Ilość świateł mijania, w jakie wyposażone jest samochód jest ściśle związana z modelem danego pojazdu. W większości przypadków jednak możemy spotkać się z dwoma światłami, umiejscowionymi na przedniej stronie auta.

Jak powinny być ustawione światłe mijania?

Nie bez znaczenia pozostaje również samo w sobie ustawienie świateł mijania. Możesz zrobić to w zupełności samodzielnie, używając do tego takich narzędzi, jak korektor pochylenia świateł czy taśma. W przestrzeni internetowej znajdziesz dziesiątki poradników, które w prosty i przystępny sposób, krok po kroku wyjaśniają, jak prawidłowo zamontować światła mijania w swoim samochodzie.

Jak włączyć światła przeciwmgielne?

Sposób włączania świateł przeciwmgielnych jest ściśle powiązany z modelem samochodu, jaki aktualnie posiadamy. Do każdego auta dołączona jest instrukcja, zawierająca w sobie wszelkie niezbędne informacje odnośnie danego modelu, a także napraw czy montażu. Każda z nich z pewnością zawiera również porady, dotyczące włączania tego rodzaju świateł w danym pojeździe.

Światła przeciwmgielne czy przeciwmgłowe?

To, czy powinniśmy mówić „światła przeciwmgielne”, a może „światła przeciwmgłowe” stanowi kontrowersyjny temat wśród wielu kierowców. Eksperci PWN potwierdzają, że obie z powyższych form są poprawne i możemy ich używać zamiennie.

Czy światła przeciwmgielne są obowiązkowe?

Światła przeciwmgielne, tak samo jak miało się to w przypadku świateł mijania, są obowiązkowe. Kiedy używać świateł przeciwmgielnych? Według polskiego prawa kierowcy zobowiązani są do włączania tego rodzaju świateł w okresie wiosennym oraz jesiennym, kiedy to w trakcie jazdy na pogarszającą poziom widoczności mgłę, można natrafić bardzo często.

Ile jest świateł pozycyjnych w samochodzie?

Samochód powinien być wyposażony łącznie w cztery światła pozycyjne. Te, znajdujące się z przodu pojazdu powinny być barwy białej, natomiast światła tylne muszą być czerwone. Występują one parami po obu stronach auta.

Gdzie są światła pozycyjne?

Obecność świateł pozycyjnych w które wyposażone powinien zostać każdy samochód poruszający się po polskich drogach, stanowi regulowany prawnie wymóg. Sprzedawane w dzisiejszych czasach auta wyposażone są w dwie pary świateł pozycyjnych, umiejscowionych zarówno w przedniej, jak i tylnej części pojazdu.

Jak włączyć światła drogowe?

Włączenie świateł drogowych nie należy do skomplikowanych zadań, a sam proces jest niezwykle intuicyjny. Aby je uruchomić, wystarczy przesunąć dźwignię przełącznika zespolonego wprzód. Chcąc natomiast wyłączyć światła drogowe w swoim samochodzie, należy przesunąć wcześniej wspomnianą dźwignię w przeciwnym kierunku.

Jakie żarówki do świateł drogowych?

Jakie żarówki do świateł drogowych okażą się najkorzystniejszym rozwiązaniem? We wszystkich przypadkach i rodzajach świateł, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim opcję halogenową. Żarówki te wyróżnia długa żywotność, a także odporność i wytrzymałość, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze.

Co grozi za brak świateł drogowych?

Poruszanie się samochodem bez włączonych świateł drogowych może przynieść za sobą nie tylko ryzyko wypadku, ale również mandaty. Jeśli chodzi o porę dzienną za brak włączonych świateł grozi nam 100 złotych i 2 punkty karne, natomiast po zmroku – 200 zł i 4 punkty karne.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *