Które modyfikacje oświetlenia są zgodne z przepisami?

Kierowcy, chcąc wyróżnić swoje auto spośród tysięcy pojazdów, poruszających się po jezdni, decydują się na zabieg, jakim jest tuning oświetlenia. Co w tej kwestii jednak ma do powiedzenia polskie prawo ruchu drogowego? Które z modyfikacji w obrębie świateł samochodowych, a także dodatkowych elementów są zgodne z prawem, a za które możemy dostać mandat karny? Jakie jest najlepsze oświetlenie samochodowe i które żarówki do auta wybrać? Jakie oświetlenie do auta sprawdzi się najkorzystniej i będzie efektowne? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części poradnika kierowcy.

Tuning oświetlenia – podwozie auta

Pierwszą kwestią dotyczącą modyfikacji samochodowych, którą poruszymy w tym artykule, będzie tuning oświetlenia podwozia auta. Montaż neonów w dolnej części naszego pojazdu to oryginalny sposób, aby wyróżnić swoje auto na drodze. Należy jednak pamiętać, iż jest to zabieg zupełnie niezgodny z prawem. Nie respektując tego przepisu, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami w postaci surowego mandatu, a nawet odebrania dowodu rejestracyjnego. Tuning podwozia jest nielegalny, ponieważ intensywne światło rozprasza innych uczestników ruchu drogowego. To z kolei, w konsekwencji mogłoby prowadzić do kolizji, a nawet wypadków. Podsumowując, polskie prawo bezwzględnie zabrania montowania świateł w okolicach podwozia, pełniących funkcję estetyczną.

Kolorowe światła mijania - kolorowe żarówki samochodowe
Kolorowe światła mijania – kolorowe żarówki samochodowe

Kolorowe światła mijania

Zgodnie z prawem, jedyna dopuszczalna barwa świateł mijania dla samochodów, poruszających się po polskich drogach, to białe światło lub żółte selektywne. Inne kolory, takie jak odcienie czerwieni czy niebieskiego są w pełni nielegalne, a montując je we własnym aucie, musimy się liczyć z mandatem rzędu 200 złotych. Dotyczy to oczywiście standardowych żarówek. Jakie żarówki do reflektorów w samochodzie w takim razie wybrać, aby uniknąć kary i jednocześnie cieszyć się oryginalnie prezentującym się pojazdem? Zdaniem wielu kierowców, najlepsze oświetlenie samochodowe, które jest zarówno w pełni legalne, jak i oferuje estetyczne efekty wizualne jest ColorVision. Spełniają one wszelkie normy unijne, emitując światło w wybranym przez nas kolorze, także przy światłach z soczewką. Warto także podkreślić, iż zasięg świateł mijania z żarówkami ColorVision zwiększa widoczność na drodze aż o 25 metrów. Są to żarówki ksenonowe oferowane aż w czterech unikalnych kolorach – niebieskim, zielonym, żółtym oraz fioletowym.

Wymiana zewnętrznych żarówek na LED w samochodzie

Wymiana standardowych żarówek halogenowych lub ksenonowych na nowoczesne żarówki ledowe jest oczywiście zgodne z prawem, jednak pod pewnymi warunkami. Zarówno, jeśli chodzi o ledowe światła mijania, światła drogowe czy światła pozycyjne, jak i tylne lampy w samochodzie, powinny charakteryzować się identycznymi parametrami pracy, jak ma się to w przypadku zastępowanych przez nie ksenonów czy halogenów. Należy zwrócić również uwagę na to, aby LEDy posiadały homologację europejską, a ich montaż nie obejmował ingerencji w pierwotną konstrukcję światła. Jakie oświetlenie do auta wybrać, jeśli chodzi o światła ledowe? Powinny one odznaczać się przede wszystkim wysokim poziomem trwałości oraz żywotności tak, aby posłużyły na lata.

Lampy LED do samochodu - tuning świateł
Lampy LED do samochodu – tuning świateł

Taśmy LED do samochodu – dodatkowe światła do jazdy dziennej

Kolejnym elementem, na który zamierza się zdecydować wielu polskich kierowców, są taśmy LED. Nic w tym też dziwnego – emitujące intensywne, kolorowe światło taśmy do oklejania pojazdu prezentują się niezwykłe oryginalne. Jeśli jednak zależy Ci na tego rodzaju wyróżnieniu swojego auta musisz pamiętać, iż jest ono nielegalne. Taśmy LED, chociaż dają stylowe i unikatowe efekty wizualne, to ryzykowne rozwiązanie, mogące prowadzić do konieczności zapłacenia wysokiego mandatu, a nawet kilku punktów karnych. Oznakowany w ten sposób samochód może nie tylko rozpraszać innych kierowców, rowerzystów czy pieszych, ale również dawać błędne sygnały.

Dodatkowe światła obrysowe

Światła obrysowe należą do jednego z elementów podstawowego wyposażenia każdego pojazdu, którego szerokość przekracza 2,1 metra. Są do oddzielne żarówki samochodowe, zamontowane w lampach tylnych. Do ich podstawowych funkcji należy przede wszystkim informowanie pozostałych uczestników ruchu drogowego o większych wymiarach poruszającego się pojazdu. Co, jeśli jednak chcesz zamontować światła obrysowe w swoim aucie osobowym? Jest to oczywiście w pełni zgodne z prawem, a decydując się na taki krok, nie ryzykujesz mandatem, zatrzymaniem przez funkcjonariusza policji, dodatkowymi punktami prawnymi czy czasowym odebraniem prawa jazdy. Jakie oświetlenie do świateł obrysowych sprawdzi się najlepiej? Dobre oświetlenie samochodowe obrysowe to przede wszystkim LEDy lub halogeny.

Świecąca antena

Kolejnym elementem tuningowym, wpływającym znacznie na walory estetyczne naszego auta, jest świecąca antena. To jeden z najefektowniejszych sposobów, aby wyróżnić swój samochód, jednocześnie nie musząc liczyć się z mandatem. Antena samochodowa wyposażona w diody LED czy innego rodzaju oświetlenie nie jest uznawana za niezgodną z polskim prawem ruchu drogowego. Jakie oświetlenie do anteny wybrać, chcąc cieszyć się efektami na najwyższym poziomie? W tym przypadku już od wielu lat królują oczywiście LEDy. Do ich najbardziej cenionych zalet możemy zaliczyć energooszczędność, wytrzymałość, długą żywotność oraz czyste, intensywne światło. Jeśli chodzi o oświetlenie anten, przepisy nie przewidują tutaj ograniczenia kolorystycznego.

Tuning świateł - świecące spryskiwacze i antena
Czy warto robić tuning świateł?

Świecące spryskiwacze

Spryskiwacze stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego samochodu. Wydawałoby się, że do ich głównych zadań należy jedynie rozprowadzanie środka czyszczącego po powierzchni szyby. Nic bardziej mylnego. To niewielki detal, który jednak, gdy zostanie poddany odpowiedniemu tuningowi, może wpłynąć z korzyścią na walory estetyczne auta. Pozostaje jeszcze zasadnicze pytanie – czy wyposażenie własnych spryskiwaczy w światła jest zgodne z prawem? Tuning spryskiwaczy samochodowych to zabieg, na który w pełni możemy sobie pozwolić, nie musząc liczyć się z mandatem karnym czy zatrzymaniem przez policyjny radiowóz. Dobre oświetlenie samochodowe, jeśli chodzi o ten element, stanowią oczywiście żarówki ledowe, odznaczające się długą żywotnością.

Podświetlana ramka rejestracyjna

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej po zmroku to przepis regulowany prawnie. Stanowi ono obowiązek każdego z kierowców, poruszającego się autem po polskich drogach. Tablica rejestracyjna, a co za tym idzie numer rejestracyjny danego pojazdu musi być widoczny z odległości co najmniej dwudziestu metrów. Możliwe, jednak nieobowiązkowe, jest również oświetlenie ramki tablicy. Zabieg ten nie wpływa na bezpieczeństwo auta czy jego widoczność, ale tak jak w poprzednich przypadkach, pozwala na wyróżnienie swojego pojazdu. Jakie oświetlenie do tablicy rejestracyjnej wybrać, chcąc cieszyć się najkorzystniejszymi efektami oświetleniowymi? Tutaj sprawdzą się przede wszystkim żarówki halogenowe, ale również ledowe. Oba warianty emitują czyste, intensywne światło, które jednocześnie nie rozprasza pozostałych kierowców, uczestniczących w ruchu drogowym.

Świecące zawory opon

Zawory opon to niewielkie, choć znaczące elementy, pełniące w aucie niezwykle istotną funkcję. To właśnie dzięki nim możemy napompować oponę, jednocześnie zapewniając jej szczelność. Jeśli jednak chcemy, aby ten z pozoru nieistotny wizualnie element, był nie tylko funkcjonalny, ale również stylowy, możemy zainwestować w podświetlenie LED do zaworów opon. Umożliwi nam ono uzyskanie niesamowitych efektów wizualnych, których pełnię ujrzymy oczywiście wówczas, gdy zapadnie mrok. Emitujące intensywne, neonowe światło, zielone, niebieskie, fioletowe, żółte, a nawet różowe czy pomarańczowe zawory to detal, który z powodzeniem przyciąga wzrok. Warto zaznaczyć przede wszystkim, że jest to rozwiązanie w pełni legalne.

Wymiana żarówek i świateł a homologacja
Wymiana żarówek i świateł a homologacja

Homologacja – kto ją nadaje, niedopowiedzenia w homologacji

Homologacja zamienników to proces, polegający na dopuszczeniu do ruchu samochodu, którego oświetlenie zostało poddane tuningowi. Należy pamiętać, żeby została ona poprzedzona sprawdzeniem, czy aby na pewno zamontowane LEDy lub inne elementy, są w stu procentach zgodne z regulacjami prawnymi. Powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie modyfikacje, takie jak wymiana lampy tylnej, wymiana lamp przednich, żarówek do świateł mijania czy adaptacyjnych świateł drogowych. Na samym końcu, po zweryfikowaniu wszelkich aspektów dotyczących montażu z aktualnym polskim prawem, należy pobrać świadectwo homologacji, nadawane przez władzę homologacyjną. W przypadku Polski jest to TDT (transportowy dozór techniczny).

Wymiana oświetlenia wewnątrz na LED

Kolejną kwestią, którą należy wyjaśnić w kontekście legalnego tuningu, jest wymiana żarówek wewnętrznych tradycyjnych na żarówki ledowe. Taka opcja może wydawać się kuszącym rozwiązaniem, zważywszy na doskonale parametry techniczne żarówek ledowych. Energooszczędne, wydajne, odznaczające się możliwością długiego czasu użytkowania, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia. Istnieje jednak jedna zasadnicza kwestia, należy mianowicie zaznaczyć, iż montaż ledów, wewnątrz auta jest niezgodny z prawem. Dotyczy to jednak samochodów, które fabrycznie były wyposażone w standardowe oświetlenie halogenowe. W przypadku pojazdów z fabrycznym oświetleniem LED natomiast, stare żarówki możemy oczywiście wymienić na te nowsze.

Modyfikacje klosza lampy

Ostatnią kwestią, o której wspomnimy w dzisiejszym artykule będą aspekty, związane z modyfikacją klosza lampy. Czy tego rodzaju zabiegi są zgodne z polskim prawem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż możemy mieć do czynienia w różnymi rodzajami modyfikacji. Jeśli chodzi o ochronę lamp przednich, których waga wynosi nie więcej niż pół kilograma, jest to procedura w pełni legalna. W tym przypadku, materiał pełni jedynie funkcję ochronną, zabezpieczając lampę przed uszkodzeniami. Nielegalny natomiast pozostaje optyczny tuning klosza lampy, w postaci jego przyciemniania. Dzieje się tak dlatego, że oklejone folią lub innym tworzywem światło emituje światło o niższym poziomie intensywności. Problemem może stać się także matowy klosz lampy przedniej, z czym mamy do czynienia po kilkunastu latach użytkowania samochodu. W takim przypadku, aby polepszyć przepuszczalność światła należy przeprowadzić jego regenerację klosza w domowym garażu lub też wymienić go na nowy.

Żarówki LED do samochodu
Żarówki LED do samochodu

Czy auto musi mieć sprawne światła mijania w dzień?

Obowiązek jazdy na światłach obliguje kierowców, poruszających się po polskich drogach do używania świateł mijania przez 24 godziny na dobę. Jednakże w przypadku normalnej przejrzystości powietrza, alternatywą dla świateł mijania mogą być światła do jazdy dziennej. Bezwzględnie natomiast świateł mijania należy używać przy niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak deszcz, śnieg lub mgła.

Ile samochód może mieć dodatkowych świateł drogowych?

Oprócz obowiązkowych świateł samochodowych, kierowca może również zamontować te dodatkowe. Dodatkowe światła drogowe są w pełni legalne, pod warunkiem, że ich ilość nie przekracza czterech w przypadku jednego pojazdu.

Czy można przyciemniać klosz tylnego światła?

Przyciemnianie klosza tylnego światła w samochodzie to zabieg, na który pragnie zdecydować się wielu kierowców. Należy jednak pamiętać o tym, że ingerując w naturalną barwę światła, możesz narazić się na spore mandaty oraz punkty karne. Co więcej, samochód z przyciemnionymi lampami czy kloszami świateł, zostanie uznany przez policję jako niesprawny i nienadający się do jazdy.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *