Światła mijania – kiedy i jak włączyć?

Zgodnie z polskim prawem ruchu drogowego, kierowcy są zobowiązani do posiadania włączonych świateł mijania od zmierzchu do świtu przy warunkach pogorszonej widoczności oraz po zmroku. Aby jednak zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas podróży, należy swój samochód wyposażyć w jakościowe żarówki do świateł mijania. Powinny one odznaczać się odpowiednio wyrazistym światłem, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy promieniowanie słoneczne.

Równie istotna jest także długa żywotność żarówek mijania. W niniejszym artykule odpowiemy między innymi na pytania, jak i gdzie kupić żarówki samochodowe oraz jakie żarówki samochodowe będą najlepsze? Przedstawimy ranking żarówek samochodowych, zestawiając w jednej tabeli najlepsze żarówki samochodowe dostępne na rynku. Dostarczymy również wszelkich niezbędne informacje na temat świateł mijania, ich włączania, a także mandatów za ich nieprawidłowe użytkowanie.

Żarówka do światła mijania

Światła mijania są najbardziej uniwersalnym i najważniejszym oświetleniem zewnętrznym pojazdu. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego powinny być one poprawnie ustawione, a intensywność snopa światła musi być na tyle optymalna, aby odpowiednio oświetlić drogę, a jednocześnie nie oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego. Z tego właśnie względu należy zastosować tylko dobre żarówki samochodowe.

Najczęściej wykorzystywane napięcie w przypadku żarówek samochodowych to 12 V. Na rynku możemy znaleźć ich kilka rodzajów, wyróżniamy zatem: żarówki w technologii LED, halogenowe oraz ksenonowe. Jeśli chodzi o rodzaj żarówki mijania to kilkanaście lat temu stosowane były głównie H4. Teraz prym wiodą H7 oraz żarówki ksenonowe typu D1S czy D2S.

Gdzie kupić dobre żarówki samochodowe do świateł mijania? Oświetlenie zewnętrzne do swojego auta kupisz w wielu miejscach:

  • w sklepie motoryzacyjnym,
  • w sklepie internetowym,
  • na stacji benzynowej,
  • w supermarkecie.
Światła mijania i światła do jazdy dziennej

Światła mijania a dzienne – czy są jakieś różnice?

Przepisy nakazują obowiązek jazdy na światłach mijania 24h na dobę, natomiast przy dobrej widoczności z powodzeniem można je zastąpić światłami do jazdy dziennej. Kiedy używamy świateł mijania? Światła mijania to reflektory wykorzystywane głównie podczas jazdy nocą. Należą do jednych z najważniejszych świateł w Twoim samochodzie i korzystasz z nich najczęściej wtedy, jeśli często jeździsz po zmroku. Światła do jazdy dziennej różnią się od świateł mijania. Stanowią one rodzaj oświetlenia przeznaczony do jazdy jedynie w ciągu dnia, jednakże w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza m.in. opady deszczu czy śniegu, grad, a także mgła, należy bezwzględnie przełączyć się na światła mijania. Wynika to z faktu, że światła dzienne zapewniają jedynie widoczność pojazdu dla innych uczestników ruchu, ich zadaniem nie jest jednak oświetlenie drogi.

Światła mijania – które to są?

Żarówki mijania znajdują się w głównych przednich reflektorach. Niekiedy jednak, a w szczególności, gdy mamy do czynienia z kierowcami, dopiero rozpoczynającymi swoją jazdę nowym samochodem, może dojść do pomyłki. W przypadku modeli samochodów, posiadających dodatkowe reflektory, zamiast świateł mijania na tym miejscu zamontowane są światła pozycyjne lub drogowe.

Światła mijania asymetryczne

W większości przypadków możemy spotkać się z asymetryczny modelem świateł mijania. Jak sama nazwa wskazuje, żarówki nie są zamontowane równolegle. Dzięki specjalnie skonstruowanemu mechanizmowi ten rodzaj żarówek mijania intensywniej oświetla prawą stronę drogi. To wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko rozproszenia kierowcy, nadjeżdżającego z naprzeciwka.

Światła mijania typu projekcyjnego

Kolejnym modelem reflektorów mijania są światła typu projekcyjnego, z którymi możemy się spotkać w przypadku nowszych modeli samochodów. To, co je charakteryzuje to niewielka powierzchnia, a także obecność soczewki rozpraszającej zamiast szyby.

Ledowe światła mijania

Ledowe światła mijania to reflektory wyposażone w innowacyjne technologie. Znajdują one swoje zastosowanie w przypadku nowoczesnych samochodów, a kierowcy cenią je przede wszystkim za doskonałej jakości światło, ale zarazem energooszczędność.

Ledowe światła mijania i światła dzienne LED

Jak powinny świecić światła mijania?

Raport Instytutu Transportu Samochodowego, który został opracowanego na podstawie wyrywkowych kontroli drogowych jasno pokazuje, że zaledwie jeden na kilkanaście samochodów poruszających się po polskich drogach ma prawidłowo ustawione światła mijania. W co dziesiątym aucie natomiast należy koniecznie je wymienić. Światła winny być na nowo ustawione po każdorazowej wymianie żarówki mijania, ponieważ wiązka światła jest zależna od położenia tego elementu w reflektorze. Wymiana żarówki mijania powinna być przeprowadzona najlepiej raz w roku w przypadku żarówek standardowych. W przypadku, gdy zdecydujemy się na najlepsze żarówki samochodowe, czas ten może się wydłużyć.

Ten rodzaj reflektorów powinien emitować intensywne białe światło. Nie świecą one idealnie na wprost, ale są ustawione asymetrycznie. Snop światła skierowany jest delikatnie w stronę pobocza jezdni. Ze względu na ruch prawostronny w Polsce światła mijania powinny być tak skalibrowane, aby intensywniej oświetlać prawą stronę drogi w tym pobocze. Pełni to dwie podstawowe funkcje:

  • zapobiega oślepianiu kierowców pojazdów, które nadjeżdżają z naprzeciwka,
  • optymalnie oświetla znaki drogowe, pieszych czy inne przeszkody na drodze.

Zasięg świateł mijania

Jeśli wśród uczestników ruchu drogowego poruszany jest temat świateł samochodowych, najczęściej wymienianym problemem jest kłopot z oślepiającymi bądź też przeciwnie nieświecącymi wystarczająco reflektorami. Stanowi to duże niebezpieczeństwo i może być przyczyną nie tylko mandatu, ale nawet kolizji czy wypadku. Słabo świecące światła mijania w wielu pojazdach wynikają często z obawy kierowców czy diagnostów przed oślepianiem spowodowanym zbyt intensywnym światłem. Światła mijania są drugim najjaśniejszym światłem w Twoim samochodzie zaraz po światłach drogowych. Należy jednak podkreślić, że zbyt słabe lub zbyt mocne światło stanowi niebezpieczeństwo i należy jak najszybciej naprawić ten problem. Oślepianie czy zanadto krótki zasięg świateł jest spowodowany przez nieprawidłowe ich ustawienie lub po prostu potrzebna jest wymiana żarówki mijania.

Przepisy eksploatacyjne wymagają, aby minimalny zasięg świateł mijania wynosił 40 metrów przy dobrej przejrzystości powietrza. Maksymalny zasięg w zależności od marki dochodzi do 150 metrów.

Jakie żarówki do świateł mijania?

Brak świateł mijania a mandat

Jeśli chodzi o żarówki do świateł mijania, ich wybór powinien być podyktowany przede wszystkim modelem auta. Na samym początku należy sprawdzić, czy do posiadanego przez Ciebie samochodu dedykowana jest żarówka jedno-włóknowa, a może dwu-włóknowa. Pamiętaj przede wszystkim, że jeśli chcesz wybrać najlepsze żarówki samochodowe, stanowczo odradzamy kierowania się wyłącznie ich ceną. W tym przypadku najważniejsze są parametry techniczne, gwarantujące bezpieczeństwo na drodze, a także możliwość długotrwałego użytkowania. Jakie żarówki do świateł mijania wybrać, aby cieszyć się ich najwyższą jakością, możliwością długotrwałego użytkowania i światłem o optymalnym poziomie intensywności? Zarówno żarówki halogenowe, jak i ksenonowe stanowią najczęstszy wybór wśród kierowców. Czym charakteryzują się oba modele i jakie są ich zalety?

Żarówki halogenowe

Do najważniejszych zalet żarówek halogenowych możemy zaliczyć przede wszystkim ich długą żywotność. Dobre żarówki samochodowe halogenowe mogą pracować nieustannie nawet przez 2000 godzin. Warto również podkreślić, iż ten typ żarówek generuje dokładnie taką samą ilość światła jak ma się to w przypadku tych tradycyjnych, pozwalając jednocześnie na zaoszczędzenie do 30% energii. Rekomendowany typ żarówek halogenowych dla świateł mijania to żarówki H1, H4, H7, HB3, HB4 czy HIR2. 

Żarówki ksenonowe

Jeśli chodzi o światła mijania, w przypadku żarówek ksenonowych powinieneś postawić na jeden z następujących typów: D1R, D2R, D2S lub D5S. Odznaczają się one wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne raz niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, dzięki czemu posłużą na lata.

Światła mijania – symbol

Jeśli chodzi o oznaczenie świateł mijania to jest ono stosunkowo łatwo rozpoznawalne. Symbol jest na tyle charakterystyczny, że niemal od razu rzuci Ci się w oczy, kiedy spojrzysz na deskę rozdzielczą swojego samochodu. Kontrolka świateł mijania we wszystkich samochodach wygląda niemal identycznie. Symbolizuje je znak graficzny reflektora, który rzuca wiązki światła w przeciwnych kierunkach. Najczęściej symbol ten świeci na zielono i występuje na czarnym tle, ale nie jest to regułą i zależy od konkretnego modelu.

FAQ

Jak włączyć światła mijania?

Włączanie świateł mijania jest łatwe – zwykle w większości samochodów wystarczy przełączenie przełącznika. Poszukaj ikony o kształcie reflektorów i liniach skierowanych w dół. Będziesz także mógł zobaczyć pasujący zielony lub żółty symbol na zestawie wskaźników. Jeśli zobaczysz niebieski symbol z liniami skierowanymi prosto, oznacza to, że światła drogowe zostały włączone. Zawsze sprawdzaj, czy używasz właściwych reflektorów, aby uniknąć oślepiania innych użytkowników drogi.

Kiedy trzeba mieć włączone światła mijania?

Dla zwiększenia bezpieczeństwa jazdy kierowcy w Polsce mają obowiązek jazdy na światłach całą dobę. Ich rodzaj należy dostosować do okoliczności. Światła do jazdy dziennej, światła mijania, przeciwmgielne, czy też drogowe. Jeśli poruszasz się samochodem w pochmurną pogodę lub widoczność jest ograniczona w znaczący sposób, konieczne jest przełączenie świateł dziennych na światła mijania. Ten rodzaj świateł wybierz również podczas jazdy po zmroku.

Ile jest świateł mijania w samochodzie?

Liczba świateł mijania w samochodzie nie jest odgórnie ustalona i zależna jest od danego modelu. Najczęściej jednak auto wyposażone jest w komplet dwóch takich świateł, które umieszczone są z przodu.

Jak ustawić światła mijania?

Prawidłowe ustawienie świateł mijania jest kluczowe, jeśli chodzi o aspekt bezpieczeństwa. Regulacja świateł mijania w samochodach wyposażonych w reflektory z automatycznym poziomowaniem świateł, odbywa się samoistnie. W przypadku braku takiej opcji regulację przeprowadza się przy pomocy pokrętła znajdującego się po lewej stronie deski rozdzielczej. Regulacja jest tu 3-4 stopniowa i zależna od wielkości i rozmieszczenia obciążenia pojazdu.

Jaki jest mandat za brak świateł mijania?

Światła mijania to najbardziej podstawowy i uniwersalny rodzaj świateł. Pamiętaj, że jeżeli Twój samochód posiada nie w pełni sprawne światła mijania, nie możesz włączać się takim pojazdem do ruchu drogowego. Brak świateł mijania skutkuje mandatem w wysokości 300 zł i 4 punktów karnych – po zmroku lub 100 zł i 2 punktów karnych – w ciągu dnia.

Czy światła dzienne mogą świecić razem z mijania?

Przepisy nakazują wyłączenie dziennych świateł przy włączonych światłach mijania. Światła mijania powinny być włączone całą dobę, jeżeli ze względu na zaistniałą sytuację decydujesz się włączyć światła do jazdy dziennej w warunkach normalnej przejrzystości powietrza i podczas jazdy w dzień, obowiązkowo wyłącz używane wcześniej światła mijania. Często przełącznik rodzaju świateł, samoczynnie wymieni światła po wybraniu odpowiedniego trybu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *